

Kiedy przestępstwa dopuszcza się nieletni, to Sąd Rodzinny decyduje o charakterze wymierzonej kary. Organ sądowy zawsze ma jednak na uwadze aspekty wychowawcze swoich postanowień. Wszystkim zależy bowiem na tym, by zdemoralizowana młodzież uczyła się harmonijnego funkcjonowania w społeczeństwie i stanowiła jego wartościowy czynnik ludzki. Prawnicy dokładają wszelkich starań, by nieletni szybko naprawiali i zrozumieli swoje błędy, a następnie rozpoczynali nowe, zgodne z prawem życie.
Kim jest nieletni i co może mu grozić
By w precyzyjny sposób rozróżnić młodocianego, nieletniego i małoletniego, musimy przywołać definicje prawne określające te trzy kategorie osób. I tak:
- młodociany to osoba, która dopuściła się przestępstwa zanim skończyła 21 rok życia, a jednocześnie w momencie orzekania wyroku przez sąd I instancji nie ukończyła 24 roku życia;
- małoletni to ten, który nie ukończył 18 lat bądź nie wszedł w związek małżeński (prawo cywilne uznaje, iż zawierając związek małżeński uzyskuje się pełnoletniość);
- nieletniego charakteryzuje ustawa w zależności od kategorii sprawy. Jeśli chodzi o profilaktykę oraz walkę z demoralizacją, nieletni to osoba do 18 roku życia. Jeżeli sprawy dotyczą przestępstw oraz wykroczeń, granicę wieku nieletniego ustala się na 13-17 lat. Wykonując środku wychowawcze i poprawcze za nieletniego uznaje się natomiast osobę, która nie ukończyła 21 roku życia.
Nie ma zasady prawnej mówiącej o tym, że nieletni zawsze musi mieć obrońcę. Istnieją sytuacje, w których przysługuje mu adwokat z urzędu, może również (a raczej jego rodzice) wyznaczyć adwokata z wyboru, jednak jeśli tego nie zrobi, rodzina pozostaje sama na sali sądowej. Zdecydowanie nie jest to sytuacja komfortowa. Nieznajomość prawa przez osoby, których dotyczą rozprawy, ogromny stres, jaki towarzyszy bieżącym wydarzeniom, liczne komplikacje rodzinne, jakie często mają miejsce w przypadku przestępczości nieletnich – nie wpływają korzystnie na przebieg sprawy. Dlatego warto zdać się na pomoc dobrego prawnika. W naszym kraju, a w szczególności na terenie Szczecina, gdzie funkcjonuje nasza kancelaria adwokacka, coraz rzadziej pozostawia się rodziny samym sobie. Wsparcie prawne, a także psychologiczne pozwala wywalczyć dla nieletniego najbardziej korzystną z jego punktu widzenia decyzję, a tym samym zastosować takie środki wychowawcze, by szybko i bezboleśnie wrócił do funkcjonowania w grupie rówieśniczej i szerzej – w społeczeństwie.

ancient scrolls
Szczecińscy prawnicy służą profesjonalną pomocą
Zachęcamy do kontaktu w przypadku wszelkich spraw związanych z przestępczością nieletnich. Oferujemy pełen zakres usług prawnych; nasza kancelaria prawna w Szczecinie specjalizuje się między innymi w prawie rodzinnym – mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie. Jesteśmy profesjonalistami, nieustannie poszerzamy swoje umiejętności i aktualizujemy wiedzę, by być dla naszych Klientów oparciem, którego potrzebują.
Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi elementami naszej oferty: świadczymy pomoc prawną w przypadku pozwów rozwodowych, ustaleniu ojcostwa, czy podziału majątku.
Jeśli szukasz profesjonalnego i skutecznego prawnika w Szczecinie i okolicach – prosimy o kontakt. Możesz nam zaufać – zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by Ci pomóc.