

Szacuje się, iż w Polsce wynajmuje się około 2 mln mieszkań. Branża wynajmu mieszkań prężnie się rozwija, jednak i w niej nie brak punktów spornych. Nasza kancelaria adwokacka, biorąc pod uwagę przeprowadzone sprawy oraz szereg zapisów prawnych, podpowiada, jak przygotować się do wynajmu mieszkania, by nie musieć później wdawać się w spory.
Czarno na białym
Spisanie umowy wynajmu mieszkania wraz z dołączeniem do niej protokołu zdawczo-odbiorczego to podstawowa zasada chroniąca obie strony przed ewentualnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami zaistniałych zdarzeń. Zacznijmy od tego drugiego dokumentu i scharakteryzujmy go nieco dokładniej. Protokół zdawczo-odbiorczy prezentujący całościowy stan mieszkania:
- sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach: jednym dla najemcy, jednym dla wynajmującego;
- wyszczególnia strony, których dotyczy dokument oraz jego przedmiot;
- zawiera datę i miejsce podpisania dokumentu;
- precyzyjnie określa adres lokalu, którego dotyczy protokół;
- określa stan techniczny lokalu, opisuje stan wyposażenia, ścian, podłóg, a także ilość, rodzaj oraz stan mebli, sprzętu AGD oraz najbardziej wartościowych rzeczy pozostających na stanie mieszkania, domu czy lokalu usługowego;
- może zawierać fotografie lokalu oraz jego wyposażenia;
- precyzuje ilość kompletów kluczy przekazanych najemcom;
- zawiera stan liczników gazowych, elektrycznych, wodnych.
Przed podpisaniem protokołu warto poprosić wynajmującego i najemcę, by porównali stan faktyczny mieszkania z tym opisanym w dokumencie. Jeśli nikt nie zgłasza żadnych uwag – należy go podpisać.
Nasza kancelaria adwokacka w Szczecinie specjalizuje się między innymi w wyjaśnianiu sporów między najemcą i wynajmującymi. Wiemy, że precyzyjne protokoły pozwalają uniknąć niejasnych sytuacji w przyszłości.
Umowa najmu – podstawowy dokument, który wiele wyjaśnia
Podobnie jak protokół, umowa najmu również musi zawierać dane wynajmującego i najemcy oraz adres lokalu, którego dotyczy. Wyszczególnione są w niej ponadto:
- wysokość opłaty czynszowej, termin płatności oraz rodzaj płatności;
- cel najmu (mieszkaniowy, usługowy, handlowy bądź inny);
- maksymalną liczbę lokatorów;
- wysokość kaucji;
- załączniki (protokół zdawczo-odbiorczy, adres lokalu zastępczego w przypadku eksmisji);
- zasady wypowiedzenia umowy;
- prawa oraz obowiązki najemcy i wynajmującego;
- sposób przeprowadzania inspekcji;
- informacje dotyczące zwierząt przebywających w lokalu.
Ustalenie wszystkich powyższych kwestii jest gwarancją, iż wszelkie spory dotyczące poruszonych w dokumencie spraw będzie można szybko rozstrzygnąć w oparciu o umowę.
Jeżeli jednak najemca i wynajmujący nie mogą dojść do porozumienia – zapraszamy do naszej kancelarii prawnej w Szczecinie. Wesprzemy Cię poradą prawną i znajdziemy optymalne rozwiązanie Twojego problemu.

Blue tinted monotone image of a gavel and scales of justice
Kancelaria adwokacka w Szczecinie, której możesz zaufać
Jeżeli szukasz kancelarii adwokackiej ze Szczecina lub okolic, w której pracują doświadczeni i bardzo dobrze przygotowani merytorycznie prawnicy – zachęcamy do kontaktu. Specjalizujemy się między innymi w prawie rodzinnym, prawie spadkowym, mediacjach. Świadczymy ponadto usługi prawne z zakresu prawa majątkowego, cywilnego, gospodarczego.
Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, z ogromną uwagą i empatią, by móc rozwiązać kłopot Mocodawcy najlepiej, jak to możliwe.
Poszukując kancelarii o bardzo dobrej reputacji, koniecznie odwiedź nasze biuro w Szczecinie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.